Összeroppantják a felsőoktatást?
A Népszabadság birtokába jutott jogszabálytervezetek alapján a felsőoktatás megroppanását jósolják nevük elhallgatását kérő gazdasági és oktatási szakemberek egyaránt.
„Egyszerre sokkolja majd ugyanis az ágazatot a felsőoktatási törvény módosítása – ebben az Orbán Viktor miniszterelnök által „önfinanszírozó felsőoktatásnak” nevezett modellt fektették le –, a jövő évi megszorítás, ami alapján az idei nagy vágás után további 27 milliárdot vonnak ki a területről, a keretszámok fabrikálása, tehát az államilag finanszírozott hallgatói létszám további csökkentése, valamint az idei költségvetési év váratlan zárolásai.
A rektorok a napokban veszik át azokat a leveleket, amelyeket a Magyar Államkincstár küldött ki az év végi zárolásokról. A humántárcánál 17 milliárd forintot zárolt a kormány, s ebből, úgy tudjuk, hétmilliárdot a felsőoktatástól vonnak el. A fő vesztesek a kiemelt tudományegyetemek.
Így például a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a budapesti ELTE most azzal szembesülhet, hogy több százmillió forintot vonnak el tőlük. Van olyan intézmény, amelytől kilencszázmilliót. Ha ezt a hiányt nem tudják kigazdálkodni, előfordulhat, hogy decemberben nem nyitják meg a kapuikat, esetleg nem tudnak fizetést adni a dolgozóknak. (…)
Az előterjesztés a kockázati tényezők között elismeri, hogy az EU 2020 célkitűzései veszélybe kerülnek. Ezek lényege, hogy a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya 2020-ig a fiatalok között 40 százalékra növekedjen. E dokumentumot Magyarország aláírta. A kormány-előterjesztés – amellyel kapcsolatban Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár a napokban az Origónak azt mondta, hogy néhány héten belül a kabinet elé kerül – csak az uniós magyar vállalást említi, azt viszont nem, hogy a drasztikus forráskivonás, a hallgatói keretszámcsökkentés miként érinti az intézményrendszer egészét.
Márpedig, ha a felsőoktatási törvénymódosításban leírt finanszírozási modellt megszavazza a parlament, a kormány pedig rábólint a keretszám-csökkentésre, az szakemberek szerint megroppantja az ágazatot. A felsőoktatásban az intézmények egy része tönkremenne, ez tömeges elbocsátásokat jelenthet, miközben biztosítani kellene a már bent lévő hallgatók diplomához juttatását, ami gyakorlatilag lehetetlen ilyen körülmények között.”
A lap teljes cikke itt olvasható.
(forrás: Népszabadság)