Teljes lehet a zűrzavar
Totális káosz jöhet a közoktatásban a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint, aminek végső soron a diákok látják kárát.
„Az OrientPress Hírügynökség közigazgatási rádiójának vendége volt Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke. Először a közoktatási rendszer négy nagy pillérének átalakítását mutatta be. „Az önkormányzati fenntartás államivá válása, a kétcsatornás finanszírozás, a központi kerettanterv új tartalmi szabályozása és a pedagógusi munkateher növekedése egyszerre túl nagy változást okoz. A reformok fenekestül felforgatják a közoktatási rendszert. A kaotikus helyzet kárát a gyerek fogja érezni” - ismertette a PSZ állásfoglalását.
(…)
A központosítás negatív hatása csak több év múlva jelentkezik – emelte ki a közigazgatási rádió vendége. Galló Istvánné elmondta, nagyobb átgondolást igényelne az iskolarendszer teljes reformja. „A jelenlegi helyzetben sokkal több időt tölt a tanár a gyerek képességinek fejlesztésével, az önálló tanulással. Az elmúlt évek nemzetközi mérései azt mutatják, hogy a magyar iskolarendszer nem olyan rossz” - jelentette ki.
A kormányzat biztatása ellenére továbbra is elmarad a pedagógus társadalom erkölcsi elismerése, a szakma presztízsének megerősítése. A közszférában 2008 óta nem volt keresetnövelés, ennek ellenére a munkaterhek növekednek. „A pedagógusok felháborodása érthető, a gazdasági döntések következményeit nem velük kéne megfizettetni” - emelte ki az elnök.
Galló Istvánné a pedagógusok minősítésének problémáiról is beszélt. Az elnök kiemelte, az életpályamodell 30 százalékos keresetnövekedést tervez, ehhez azonban minősítési vizsgán kell túljutni. „A gond a minősítés objektív szempontjainak hiányával van. Emellett a pályamodell a nevelési és fejlesztési tanácsadókra, a pszichológusokra és a szaktanácsadókra nem vonatkozik, ők nem számolhatnak fizetésemeléssel, ahogy azok sem, akik általában segítik az oktató-nevelő munkát” - összegezte a Pedagógusok Szakszervezetének aggályait az elnök.
(forrás: OrientPress Hírügynökség)