A zene mindenkié
A zenei világnap tiszteletére – immár hagyományosan – rendezte meg a Harmat Általános Iskola a megemlékezést október 1-jén. A rendezvényen részt vetek a Csodapók óvoda gyerekei és a Kroó György zeneiskola művésztanárai. A közös éneklést hangszerbemutató egészítette ki.
Délelőtt 10 órakor még meglehetősen hűvös volt, ám ennek ellenére az iskola tanulói és a Csodapók óvoda kicsinyei gyorsan elfoglalták helyüket az előrajzolt hangjegyben. A szervezést Grábler Dóra és Bus Krisztina énektanárok munkája dicséri, a közös éneklést Grábler Dóra vezényelte.
A rendezvényt Szabóné Valkony Mária igazgató asszony nyitotta meg. Elmondta, hogy a Zene világnapja megünneplése hagyomány az iskolában, és hogy ezúttal meglepetést is tartogattak: a Kroó György zeneiskola művésztanárai hangszerbemutatóval egybekötött közismert dalokat játszottak el. Örömmel nyugtázta, hogy a Csodapók óvoda apróságai továbbra is a vendégeik. Mondandóját azzal zárta, hogy ünnepeljenek együtt, hiszen a zene mindenkié.
A tamburák és a hegedű bemutatása
A zenei világnapról három felsős emlékezett meg, Yehudi Menuhin hegedűművész kezdeményezését méltatták, melyben kiemelték, hogy hatására 1975-ben az UNESCO október 1-jét A zene világnapjává nyilvánította. A beszédek közben történt meg a zeneiskolai tanárok mini koncertje, majd megszólaltatták a többféle nagyságú furulyákat, az egyiknél egy közös éneklés is elhangzott, majd a kürtöt, a prim- és a kontra tamburát és a hegedűt szólaltatták meg.
A továbbiakban Grábler Dóra karnagy állt a lépcsőre, hogy vezénylésével közösen énekeljenek.
Az ünnepről egy szerény galéria is készült, IDE kattintva megnézhető
Utózengés
Grábler Dóra egy különleges meglepetéssel szolgált. Már a rendezvény kezdetén büszkén újságolta, hogy a Harmat Gyermekkar fantasztikus sikert ért el Bécsben: a World Peace Choral Festival (Világbéke Kórusfesztivál – a szerk.) Ezüst minősítését nyerték el. Annyit még elmondott, hogy a nemzetközi kórusversenyen 16 ország 42 kórusa vett rész, majd a dolgára sietett. Abban maradtunk, hogy a program után örömmel ad egy rövid interjút.
Erős auftakttal indítottam: hogyan lehet egy ilyen nagyszabású nemzetközi fesztiválon részt venni. Dóra nemcsak, hogy válaszolt, de mosolyogva mondta el a legfontosabb tudnivalókat.
Az Ezüst diploma átvétele Bécsben (fotó: Harmat Gyermekkar Facebook oldala)
„Idén nyáron, július 18-22-e között Bécsben jártunk, mivel meghívást kaptunk egy nemzetközi kórusfesztiválra. Az érkezés napját leszámítva, négy nap alatt hét fellépésünk volt olyan helyeken, mint a bécsi Fogadalmi templom, a Strauss-ház, de a Musikverein Aranytermében is fellépett a kórusunk. Szerepeltünk idősek otthonában is, de a versenyen is részt vettünk: ezüst diplomában részesültünk, mint azt már említettem. Hiszem, hogy nemzetközi szinten is sikerrel mutattuk meg magunkat. A gyerekek is nagyon ügyesek voltak, jól bírták a terhelést.”
A részvétel másik oldaláról azt is elmondta Dóra, hogy a turnét a Kőbányai Önkormányzat, a Kelet-Pesti Tankerület, Richter TETT-pályázat, az iskola alapítványa és nem utolsó sorban a szülők is sokat segítettek.
Grábler Dóra a záró dalt vezényli a zene világnapján
„A szereplésünk hatása volt, hogy a múlt héten kaptunk egy levelet Görögországból, melyben egy nemzetközi fesztiválra kaptunk meghívást a jövő évre. Hát, az öröm mellett e pillanatban nem tudom, hogyan tudunk majd eleget tenni ennek a meghívásnak. Azt tudom, hogy a gyerekek szakmailag nagyon felkészültek, s el merünk indulni az ilyen helyeken."
Arra is kíváncsi voltam, hogy mit és hogyan kell a karnagynak tenni ahhoz, hogy a vidám, sokszor szertelen gyerekek felállnak a színpadra, s fantasztikus fegyelemmel teljesítik a jól begyakorolt dalokat. Dóra nagy levegőt vett, és azt válaszolta, hogy első sorban meg kell szerettetni, amit csinál, de ahhoz az ő részéről is nagy szeretet kell, mert az ragadós. „E mellett fontos a dicséret, főleg akkor, ha a felnőtteket megszégyenítő munkabírásukat nézzük. A mostani kórus magja a 2022-es kaposvári Kodály-verseny meghívására állt össze, s viszik magukkal a fiatalabbakat. A humor, a bohóckodás sem hiányozhat, de amikor meg kell mutatni, hogy mit tudunk, akkor fontos, hogy élményeket tudjunk tovább adni.” – fedte fel a siker titkait. Hozzá tette, hogy a gyerekeknek – mások mellett – ma is „menő” Kodály és Bartók, szeretik a műveiket, szívesen és gyorsan tanulják.
Annyival kiegészíteném Dóra beszámolóját, hogy az első napon, amikor megérkeztek, az ENSZ-székházban énekeltek, a délutánt városnézéssel töltötték el, este pedig a Bécsi Városházán vettek részt a nyitó ceremónián. Itt jegyzem meg, hogy aki kíváncsi a részletekre, keresse fel a Harnat Gyermekkar Facebook oldalát ITT
A fesztiválon a zongorakísérő Juhász Tamás volt.
Szöveg, kép: 10kerkult.hu/OGY