A Stroke betegszervezet látogatása a Vigadóban
A Vigadó meglátogatása valójában az őszi sétákhoz tartozik, de az épület különlegessége a csodás díszítésekkel, a kiállításokkal önálló beszámolót igényel. A Vigadóval való ismerkedésen 20 fő vett részt november 13-án. A látogatást Juhász Györgyi, a stroke klub mindenkori szervezőjének köszönhetik az érdeklődők.
A társaság nagyobbik része a 9-es busszal utazott Liget téri végállomástól a Deák térig, majd onnan egy kényelmes sétával érte el a Vigadót. Néhányan a helyszínen csatlakoztak a többiekhez.
Amíg Juhász Györgyi az előtérben lerendezte a látogatás adminisztrációját, többen más a folyosón voltak, s a káprázatos mennyezetben és a két oldalra ágazó főlépcsőben gyönyörködtek. Közben a látogatás idegenvezetője elmondta, hogy hol található a ruhatár, a mosdó és a lift. Az ismerkedés a földszinten kezdődött, az idegenvezető hölgy precízen ecsetelte a Vigadó történetét, a folyosó díszítéseit.
A lépcső mellett helyezték el a Bogányi-féle 80 millió forintos luxuszongoráját, melyet már a világ több részén is használnak a koncerttermekben.
A mai Vigadó elődje az 1700-as években a mai Vigadótér környékén a várost védő rondella uralkodott; ez volt Pest északi határa. A XVIII. század végén a rondellát lebontották, s a helyére egy színházat befogadó épületet terveztek. A pénzhiány miatt ez sokáig nem valósult, meg, de egy táncterem megépítésre Pollack Mihály kapott megbízást, mely a Redoute (a mai Vigadó elődje) épületében öltött testet. Az első bált 1833. januárjában rendezték meg. A Redoute koncertteremként is funkcionált, élete 1849., májusában ért véget. Az osztrák várvédők ágyútüzének áldozatává vált, s nagy része megsemmisült. Az újjáépítésre Feszl Frigyest (no lám, mily’ kőbányai kapcsolatok vannak – a szerk.) kérték fel, majd a tervei után megépült a palota, melyet végül 1865-ben adták át.
A főhomlokzaton az ország címere mellé a magyar történelem jeles alakjainak portréi kerültek, az oszlopok díszítésére szolgáló szobrokat Alexy Károly készítette, a falfestmények Lotz Károly és Than Mór munkái.
A Vigadó megnyitása utáni 30 év temérdek rendezvénynek adott otthon: mindenféle bálok, köztük korcsolyabál, jelmezbál szerepeltek sok minden más mellett. A második emeleten a mai színházterem nagyjából ugyanazt a funkciót tölti be (ne feledjük, hogy időközben a Vigadót felújították), mint az elődje. Széchenyi István emléke előtt a Széchenyi-bál tisztelgett. 1867-ben, a királykoronázás tiszteletére rendezett banketten Ferenc József is részt vett, és itt született meg Pest, Buda és Óbuda egyesítésével Budapest. Kiemelkedő volt a hangverseny élet is. Például Liszt Ferenc a Pest-Budai Zenede fennállásának 25. évfordulója alkalmából felkérésre maga vezényelje saját művét, a Szent Erzsébet oratóriumot.
A II. világháborúban a Vigadó súlyos sérüléseket szenvedett. 1954-ben a Vigadót felvették a műemlékjegyzékbe, majd az újjáépített Vigadó 1980. március 15-én nyitotta meg kapuit a látogatók előtt. A kortárs művészeknek új kiállítóhelyre volt szükségük, s ez volt (lett) a Vigadó Galéria. Először olyan alkotók műveit mutatták itt be, mint Czóbel Béla, Hincz Gyula, Martyn Ferenc, Márffy Ödön, Szervátiusz Jenő, Tóth Menyhért. Hadd jegyezzem meg, hogy a Kőbányán élő E. Szabó Margit textilművész mind a régi, mind az új Vigadóban nagyszabású kiállítási lehetőséghez jutott, munkásságát a szakemberek felsőfokon emlegették.
A második emeletről az ötödikre ment a kis csapat, ahol is a VI. emeleti kinti tetőteraszra vezető folyosón fotókkal illusztrálva mutatták be a Vigadó történetét.
A teraszon eléggé hűvös volt, kabátot nemigen vettek fel, így csak néhány percet gyönyörködtek a bátrabbak a budai oldalban.
Azt már mindenki maga döntötte el, hogy az 5. emeleti két hatalmas kiállítási termet, ahol is a képzőművészek fiatal generációjának műveit tekinthették meg sztrókbeteg látogatók. A kiállítás címe: Doyenek. Aki úgy gondolta, a középgeneráció műveit a földszinti és alsószinti termekben nézhették meg.
Megjegyzés: Az idegenvezetésen túl a cikkhez Holló Szilvia Andrea ismertető szövege is forrásként lett felhasználva.
Fotó: 10kerkuét.hu/OGY
A cikkhez képgaléria tartozik - ITT