AD-blacklist1

2023
júl.
04

Mi van a szavakon túl?

Írta: Oszvald György

Gitta Rkeve 024 leadA kőbányai festőművész, Krausz Margit A szavakon túl című kiállítása nyílt meg Ráckevén, a Patay László Városi Képtárban június 30-án. A kiállításon a köszöntőt Jáki Réka, az Árpád Múzeum igazgatója mondta, a megnyitó beszédet Sárosdy Judit művészettörténésztől hallottuk, a zenei közreműködő Fehér Krisztina csellóművész volt.

 

  

   

   A kiállítás az Árpád Múzeum meghívására és rendezésében született meg, melyre többen is eljöttek Kőbányáról. A megnyitón és az azt követő beszélgetésen részt vett Vereckei Zoltán, Ráckeve polgármestere is, és elismeréssel szólt Krausz Margit művészetéről.

   Gitta Rkeve 053

  balról: Krausz Margit, Sárosdy Judit, Jáki Réka

 

   Jáki Réka nem mindennapi történetet mesélt el arról, hogyan is kerültek a Patay képtárba Krausz Margit és a képei? Tavaly történt, hogy az egyik kolléganője felhívta a figyelmét, hogy Gitta itt járt Ráckevén és megnézte a kiállításaikat. Szóba elegyedtek, Margit elmondta, hogy ő is fest. Az igazgató asszony kolléganője pedig áradozott, hogy „annyira szépen beszélt, és olyan kisugárzása volt, hogy biztosan szépen is fest”. Így megnézték Margit oldalát, mely azonnal megragadta őket, s most pedig a kiállítása megnyitóján gyönyörködhetnek a képeiben a jelenlévők.

 

   gitta Rk3„Margit megkérdezte tőlem, hogy nem csalódtam-e a képeiben, amire csak azt tudom mondani, hogy de igen, csak pozitív értelemben! Örülök és hálás vagyok, hogy itt, a Duna partján, Patay László szellemiségének örökében rendezhettük meg ezt gyönyörű kiállítást” – zárta a köszöntőt Jáki Réka.

 

     Az pedig igencsak a véletlen műve, hogy – mint egy személyes emléket idézve – Sárosdy Judit személyesen ismerte Patay Lászlót; – egy régi időkbeli, kubai ösztöndíj alkalmából volt a tolmácsa. Többször is járt Ráckevén, beszélt Patai Lászlóval, de a kiállításokra idő hiányában nem jutott el. Annak viszont örül, hogy két teremben is kortárs művész kiállítása tekinthető meg.

   Sárosdy kiemelte, hogy Gitta nagyon sokat tanult, végül a tanári pályát választotta. A vizuális nevelés révén nemcsak a természet és művészet szereteté adta át a fiataloknak, de egy tiszta, jobb világ iránti elkötelezettségét is. Többféle tevékenységet is kipróbált („gombaszakértő és okleveles grafológus, szobrászat, tűzzománc”), de alkotóművészként az igazi nagy szerelem az akvarell lett.

 

   Gitta Rkeve 047Röviden összefoglalta az akvarell születését az Altamira barlangtól kezdve az egyiptomi ábrázolásáig, de, mint mondta, művészi rangra a reneszánsz emelte. Gitta számára az intenzív szakmai munka és a művészi fejlődés lehetőségét a nyári alkotótáborok és a tanulmányutak, utazások jelentették. Számos egyéni és csoportos kiállítása bizonyította már festőművészi kvalitásait.

(A kép címe: Aranykapu)

 

   „Krausz Margit jelen tárlata, a Szavakon túl, egyfajta számadás, mely egy képzeletbeli utazásra invitál. A varázslatos színekben pompázó képeit nézve elmerülhetünk a finom részletekben vagy szabadon asszociálhatunk, de a művek értelmezéséhez fogódzót is kapunk. A képcímek láttán önök is meggyőződhetnek róla, hogy az alkotó nem engedi el a kezünket.” – méltatta Krausz Margit munkáit, szemléletét a művészettörténész.

 

   A kiállításmegnyitó történéseit, hangulatát egy rövid videóval foglaltuk össze:

 

  

   A megnyitó hivatalos része – a zenei betéteket túl – Krausz Margit szokásos ajándékosztásával zárult. Műveinek vázlataiból készített mini képeket, melyekből egyfajta emlékként vihettek haza néhány darabot a kiállítás résztvevői.

 

Egy szerény galéria IDE kattintva tekinthető meg.  

 

Kép és videó: 10kerkult.hu/OGY