2016
feb.
04

Lenyúlták az oktatási pénzt is

Írta: Szerk.

hadhazy akos vs.huAz LMP szerint a kormány előre kitervelt módon ,,ellopta az oktatási reformot", ezért az ellenzéki párt hűtlen kezelés és hivatali visszaélés gyanúja miatt több oktatási háttérszervezet ügyében is feljelentést tesz.

 

 


Tematikus eseményt tartott Korrupcióinfó című sajtótájékoztató-sorozatában csütörtökön Hadházy Ákos LMP-s politikus, amennyiben a bukott oktatási reform elleni tiltakozáshoz kapcsolódva megnézte az Oktatási Hivatal honlapjára kitett közbeszerzési szerződéseket.
- Eszement tételek bukkantak fel - kommentálta a látottakat az ellenzéki politikus.


Mint mondta, az látszik, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egyes szervezetei, például az Oktatási Hivatal, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet vagy éppen az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. az oktatási rendszer botrányos átalakítása során milliárdos programokat vezethettek.
- Hatalmas bűne ennek a politikai elitnek, hogy az oktatást is tönkretették azért, hogy valakik egy kicsit keressenek az uniós források hasztalan felhasználásán. Irgalmatlan mennyiségű összegek mentek el különböző programokra, amelyekből ellenőrizetlenül áramolhattak kifelé a pénzek. Néhány program ezek közül: Átfogó minőségfejlesztés a közoktatásban, erre 3,5 milliárd forint ment el; Pedagógusképzés támogatása több mint 11 milliárdból; XXI. századi közoktatás elnevezésű program 6,8 milliárd forintos forrásból. Ezeket vizsgálva hajmeresztő dolgokat találtam, ilyen például, amikor azt láttam, hogy az Oktatási Hivatal ún. szakértői napok százait vásárolta egy cégtől 564 millió forintért, vagyis ekkora értékben segítette a Merkel Konzulent Zrt. a hivatalt. A probléma csak annyi, hogy ez a társaság mindössze egy alkalmazottal működik, és az 564 milliós megbízást tavaly szeptemberben kapták, amikor már alig volt néhány hónapjuk a szolgáltatás nyújtására, és szinte ellenőrizhetetlen, hogy tényleg volt-e teljesítés.


- Az is érthetetlen – folytatta –, hogy a minisztérium egyik szervezete miért egy céggel állíttatja össze az érettségi vizsgák feladatait, de találni olyan közbeszerzést is, ahol a projekt előzetesen megbecsült ára megegyezik azzal, amennyiért a győztes vállalkozás ajánlatában vállalta a feladatot. Találtam nagyon furcsa bérleti szerződéseket is: az Oktatási Hivatal egy cégtől, a Lokalfixer Kft.-től bérelt helyiséget 2013-ban és 2014-ben, és a 9 hónapos bérleti időszakra összesen majdnem 25 millió forintot fizetett ki. Ennek a vállalkozásnak a céginformációs rendszer szerint csak egy saját ingatlana van, az pedig néhány méterre van az Emmi szintén az Akadémia utcában található központjától.
Van egy másik céggel kötött, összesen mintegy 60 milliós bérleti megállapodás is, amely azért furcsa, mert a vállalkozás ingatlanjai látszólag teljesen alkalmatlanok arra, hogy a szerződés szerinti képzések helyszínéül szolgáljanak, ráadásul az is látható, hogy máshonnan szinte nincs bevétele a társaságnak. Ezeket és még egy rakás hasonlóan gyanús szerződést látva kérdezem én, hogy ezért kellett szétverni a közoktatást?

 

Védekeznek

 

Az Oktatási Hivatal (OH) szerint az ellenzék összehangolt támadást folytat az állami oktatásirányítás ellen, és visszautasítják a sajtóban megjelent megalapozatlan vádakat. A hivatal MTI-hez eljuttatott közleményében hangsúlyozta, a megalapozatlan vádakkal szemben az OH valamennyi, a kiemelt uniós projektek megvalósítása kapcsán lefolytatott beszerzési és közbeszerzési eljárása szabályos volt, ezt a projektek többségében már a hazai és uniós ellenőrzések is megerősítették.
A szakértői kapacitás beszerzésére kiírt nyílt közbeszerzési eljárások során a pályázóknak már az eljárás elején igazolniuk kellett, hogy képesek a hivatal által részletesen meghatározott képesítésekkel és tapasztalatokkal rendelkező szakemberek jövőbeni közreműködését biztosítani a feladatok szakszerű végrehajtásához.


A hivatal több ilyen eljárás bonyolított le, ezzel a projektekben közreműködő több mint 1200, többségében pedagógus munkavállaló szaktudását több mint 1000 külső szakértővel tudta kiegészíteni. A pályázók ajánlatában - a közbeszerzési törvény által meghatározott kereteknek megfelelően - szerepelnie kellett a szakemberek szakmai önéletrajzának, valamint a közreműködést vállaló nyilatkozatnak is. Tekintettel arra, hogy döntően uniós értékhatár feletti beszerzésekről van szó, a hivatal kivétel nélkül nyílt eljárásokat alkalmazott, és minden esetben a legkedvezőbb, érvényes ajánlatot fogadta el - írták.
Arra az Oktatási Hivatalnak nincsen ráhatása, hogy egy cég milyen adatokat jelent a különféle hatóságok felé a munkavállalói létszámáról - különösen, hogy abba nem számítanak bele a megbízási szerződéssel foglalkoztatott szakértők -, az azonban pontosan dokumentált, hogy a projektben hányan dolgoztak.
A beszerzési eljárások során igénybe vett szakértők napidíja minden esetben tartalmazta az általános forgalmi adót, a személyi kifizetések járulékterheit, továbbá a munkavégzés feltételeinek összes költségét, így például az utazási költségeket is.
Jelezték: állnak Hadházy Ákos rendelkezésére, és ha a tények megismerése után is úgy látja, hogy a hivatal megalapozatlanul vagy szabálytalanul járt el, kérik, tegyen feljelentést, állami szervkent teljes felelősséggel állnak minden vizsgálat elé.

 

(Magyarnarancs.hu – MTI) (fotó: vs.hu)