AD-blacklist1

2015
jan.
26

Parcellaavatás kormányfői méltatással

OV zsidotemeto2 mtiA magyar zsidóság első világháborús áldozatvállalásának komoly szerepe van abban, hogy Magyarország újra és újra képes talpra állni, hogy ,,nemzetünkből nem veszik ki az életerő" - mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn, a kőbányai Kozma utcai zsidótemető első világháborús hősi parcellájának felújítása alkalmából tartott megemlékezésen.

 

 

 

A kormányfő beszédében erkölcsi kötelességnek nevezte a még létező első világháborús katonasírok felkutatását és egy olyan adattár létrehozását, amely ,,megőrzi az elesett katonáink nevét". A miniszterelnök szerint az ország területének megvédése sem 1914-1915 telén, sem a későbbiekben aligha sikerült volna a magyar zsidó közösség hősies magatartása és áldozatvállalása nélkül.
Az Uzsoki-szoros felszabadításának századik évfordulóján tartott ünnepségen az első világháborús zsidó hősök előtti tisztelgés mellett ,,nem mehetünk el szó nélkül a második világháború koncentrációs táborainak magyar zsidó áldozatai emléke mellett sem".


,,A magyar nemzet tragédiája és a magyar zsidó közösség jóvátehetetlen vesztesége ez" - mondta Orbán Viktor, jelezve, hogy kedden az auschwitz-birkenaui tábor felszabadulásának 70. évfordulója alkalmából megrendezett központi ünnepségen, Lengyelországban a magyar kormány képviselője is jelen lesz, tolmácsolva a magyar nép fájdalmát, veszteségét.
Orbán Viktor hangsúlyozta: felfoghatatlan az az út, amely az első világháború hősi magyar zsidó bajtársiasságától a koncentrációs táborokig vezetett. Felfoghatatlan az is - mondta -, hogy a második világháború után volt Magyarországon olyan politikai rendszer, amely még az emlékét is el akarta törölni "az itt eltemetett katonáknak". A kormányfő beszédét azzal zárta, hogy Európa békéjét naponta újból meg kell védeni, ,,Európa külső és belső konfliktusaiban sohasem dönthet újra a fegyverek szava".

 

OV zsidotemeto3 mti

 


Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke köszöntőjében kiemelte: a most felújított parcella is jelzi, hogy a magyar zsidóság évszázadok óta a magyar nemzet része, és ezt a miniszterelnök személyes jelenléte is megerősíti. A Mazsihisz-elnök elmondta: a zsidóság mindig gondot fordított arra, hogy ünnepeiken a gyász és az öröm egyszerre legyen jelen.
,,Miközben kegyelettel emlékezünk azokra a zsidó hősökre, akik életüket adták a magyar hazáért, merjünk örvendezni is, örülni annak, hogy az I. világháború emlékét őrző parcella felújítását azok a magyar katonák végezték, akik 'virtuális utódai' a Monarchia soknemzetiségű seregének" - jegyezte meg.


Az első világháború idején több száz zsidó katonát temettek el a Kozma utcai zsidó temető több parcellájában. A teljes 12. parcella és a 32. parcella egyes sírjainak - összesen több mint 300 sír - felújítását a Honvédelmi Minisztérium végezte a Nemzeti Örökség Intézetének szakmai felügyelete mellett.


(MTI) (FOTÓ: MTI)

 


Államfői felhívás a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából

Köszönetem és tiszteletem fejezem ki a hazai rádiók és televíziók mindazon szerkesztőségeinek, vezetőinek és tulajdonosainak, akik 2014. január 27-én, a holokauszt nemzetközi emléknapján Európában is példaértékű összefogással megteremtették a közös emlékezés lehetőségét. Akkor azzal a kéréssel fordultam hozzájuk, hogy január 27-én, az auschwitz-birkenaui haláltábor felszabadításának évfordulóján este 7 órakor néma gyásszal emlékezzünk meg azokról a honfitársainkról, akiknek életét elvette a világot lángba borító nemzetiszocialista diktatúra.
A politikai nemzetünknek okozott veszteség mindig jóvátehetetlen és pótolhatatlan. Azok a vészterhes idők történelmünk legsötétebb fejezetei közé tartoznak. A deportálások következtében Magyarország polgárainak százezreit fosztották meg hazájuktól és életüktől. Ők azok közé tartoztak, akiket az állami szintre emelt gyűlölet, kirekesztés és a kollektív üldözés terrorgépezete tett a 20. század történelmének vértanúivá. A haláltáborok ártatlan áldozatává lett honfitársaink emléke arra figyelmeztet minket, hogy nekünk, ma élő magyaroknak és minden utánunk jövő nemzedéknek örök időkre szóló erkölcsi feladatot jelent testvérként vigyázni egymásra. Soha többé nem jöhet olyan idő, amikor magyar a magyar ellen fordul: ez hazánk 20. századi történelmének egyik legfontosabb tanulsága.
Hiszem, hogy a 21. század szabad Magyarországának minden felelős polgára egyetért abban, hogy a bűnös politikát folytatók akkori embertelenségét nem szabad a felejtés vagy a közömbösség bűnével tetézni. Ezért azzal a kéréssel fordulok a hazai rádiók és televíziók vezetőihez, hogy a tavalyi közös emlékezés példaértékű összefogásából nemes hagyományt teremtve január 27-én este 7 órakor minden évben a műsorfolyamba illesztett egy perces néma megemlékezéssel adjunk tiszteletet az áldozatoknak.
Legyen a közös csend, a közös emlékezés a közösen megadott tisztelet gesztusa, mely nemzetünk minden tagjának összetartozását erősíti. Mert ne feledjük: történelmünk a legjobb példa arra, hogy ennek hiányában mindig nagy kárt szenvedett országunk, miként arról is számos tapasztalattal rendelkezünk, hogy az összetartozás érzése milyen magasra képes emelni nemzetünket.

Áder János
Magyarország köztársasági elnöke