Stroke-klub kirándulás – Zsámbéki Romtemplom
Juhász Györgyi, a Stroke-klub fáradhatatlan programszervezője időben megrendelte a buszt, és előre vetítette a látnivalókat. A kirándulás három helyszínt célzott meg. Az első a Zsámbéki Romtemplom volt, majd a Lámpamúzeum következett, másodjára Bajna község nevezetességével, a Sándor-Metternich-kastély csodáival ismerkedett a klubtagság június 20-án.
A Pest megyei Tanács V.B. 1959-ben emléktáblát emelt a közismert nevén „Zsámbéki Romtemplom” bejárat melletti falára. A tábla szövege:
„MŰEMLÉK – A premontreiek egykori prépostsági temploma egy korábbi egyhajós templom alapfalaira épült a XIII. század elején. 1475-ben a XIV. századi kolostorral együtt a pálosoké lett, akik átépítették. Az 1763. évi földrengés alkalmából elpusztult. Pest megyei Tanács V.B. 1959”
A premontrei kolostor és templom romjai meghatározó látványosságai a városnak. A középkorban építették a dombság és a lapály határán. A templomrom egész pontosan egy háromhajós premontrei bazilika és kolostor torzója, mely 1220-1234 között épült késő román és korai gótikus stílusban. 1736-ban a nagy komáromi földrengés rombolta le, azóta nem építették újjá.
A romtemplomhoz nem sokkal délelőtt 10 óra előtt érkezett meg a csapat. A busz a meglehetősen szűk kacskaringós úton különösebb gond nélkül parkolt le a bejárat mellett. Számomra meglepetés volt, hogy az épületet kerítés övezte. Majd 20 évvel ezelőtt, kezdő újságíróként, meglehetősen sokszor jártam az akkor még kerítés nélküli falak tövében emelt kicsiny színpadnál. Élveztem, hogy szinte karnyújtásnyi távolból fotózhattam a magyar jazz-élet nagyjait a Zsámbéki Jazz Open nyári előadásain, például Dés Lászlót zongorázás és szaxofonozás, a magyar származású Joe Murányit (USA) klarinétozás, vagy Szakcsi Lakatos Bélát zongorázás közben. (Nem beszélve arról, hogy a zene is hatalmas élményt adott.)
A stroke-klub tagjai a romok között
Az északnyugati torony eredeti toronysisakja is elpusztult, ezt egy bádog védőtetővel pótolták, így jóval alacsonyabb a délkeleti toronynál. Annak még megvan az eredeti sisakja. Jelenleg a rom belső területe is látogatható. A hajdani kolostor dongaboltozatos termében kőtár tekinthető meg. A romterület műemlék.
Néhány perccel 10 óra előtt már be lehetett menni a falak közé. Ki-ki a szabadon választott nézelődést favorizálta, szinte körbe járták a romokat, megcsodálták a bazilika belső hajóinak maradványait, mások vagy a padokon vagy az árnyákban a falmaradványokon ücsörögve fogyasztották el a tízóraijukat, vagy durván egy óra elteltével a korai szendvicsebédet.
Mielőtt tovább mentünk volna, nem maradhatott el a már hagyományos csoportkép. A romtemplom ehhez nagyszerű hátteret biztosított.
A cikkhez képgaléria tartozik – ITT (FIGYELEM! A galéria második részében a Lámpamúzeum képei láthatók)
fotó: 10kerkult.hu/OGY